Ученички парламент

Ученички парламент Гимназије „Душан Васиљев” чине по два представника сваког одељења у школи које бирају ученици на састанку одељењске заједнице почетком сваке школске године, а председника бирају чланови парламента.
Два представника парламента учествују у раду школског одбора, односно проширеног сазива школског одбора, у складу са Законом.

Зашто је битно да постоји ученички парламент?
  • Зато што гарантује основне слободе ученика, кроз остваривање права на слободу говора, слободу удруживања, слободу изражавања сопственог мишљења.
  • Ученички парламент омогућава лични развој ученика.
  • Пружа могућност колективног одлучивања и доприноси побољшању атмосфере и живота у школи.
  • Ученички парламент доприноси развоју колективног односа и изградњу партнерства са наставницима, стручним сарадницима, директором и органима школе.
  • Ученички парламент је место које омогућава сарадњу, уважавање различитих аргументација и ставова.
  • Ученички парламент подразумева усвајање демократског знања и вредности, кроз прихватање различитости.
  • Ученички парламент омогућава развој демократске културе.
  • Ученички парламент омогућава бољу комуникацију и подстиче доношење заједничких одлука прихватљивих за све стране.
Зашто ученици треба да буду укључени у процес одлучивања?
  • Зато што ученици најбоље разумеју своје потребе и препознају своје проблеме и проблеме својих вршњака.
  • Зато што се кроз ученички парламент лакше чује глас свих група и подгрупа у школи.
  • Зато што млади треба да учествују у процесу одлучивања, јер на тај начин јачају своје самопоуздање и постају одговорне личности.
  • Зато што ће се школске одлуке боље и спремније реализовати.
  • Зато што се развија демократско друштво и праведније уређује школски живот.
  • Зато што се тако побољшава однос и сарадња између ученика и наставника, васпитача или стручних сарадника.
  • Зато што то утиче на њихову бољу информисаност.
  • Зато што на тај начин они могу да подстакну активније учешће родитеља у школском животу.
  • Зато што са својим идејама могу да покрену и реализују пројекте у сарадњи са органима школе.
  • Зато што могу да покрену питања значајна за ученике у локалној заједници.

ЧЛАНОВИ УЧЕНИЧКОГ ПАРЛАМЕНТА

Ученички парламент школске 2021/2022. чине:

1. Ана Драгин, I1
  2. Филип Лудајић, I1